Strona główna » Zapraszamy do Szkoły Pierwszej Pomocy i na pokazy ratownictwa wodnego

Zapraszamy do Szkoły Pierwszej Pomocy i na pokazy ratownictwa wodnego

by Świnoujście w sieci

Już w najbliższy weekend (26-27.07), turyści i mieszkańcy Świnoujścia będą mogli obserwować widowiskowe pokazy ratownictwa wodnego! W sobotę i w niedzielę, w ramach projektu Bezpieczna Plaża, realizowanego przez WOPR i spółkę Polskie LNG, na plaży na wyspie Uznam (obok wieży ratowniczej nr 1) odbędzie się także kolejna edycja Szkoły Pierwszej Pomocy.

– Szkoła adresowana jest do osób w każdym wieku i koncentruje się na promocji bezpieczeństwa na plażach. Zajęcia z umiejętności udzielania pomocy osobie tonącej, udzielania pierwszej pomocy, w tym zadławienia, zatrzymania krążenia i defibrylacji, prowadzić będą profesjonalnie przygotowani ratownicy i instruktorzy – mówi Apoloniusz Kurylczyk, dyrektor zachodniopomorskiego WOPR. – Podczas zajęć wykorzystywane będą m.in. deski ortopedyczne, manekiny i sprzęt pierwszej pomocy (automatyczny defibrylator, fantomy dziecka, osoby dorosłej i niemowlęcia, pasy ratownicze, rzutki i charakterystyczne, podręczne pomarańczowe boje ratowników).

Plażowicze uczestniczący w Szkole Pierwszej Pomocy będą zbierali punkty za każde poprawnie wykonane zadanie. Podczas wieczornego podsumowania zajęć, każdorazowo około godz. 17, najlepsi otrzymają nagrody. Szkoła Pierwszej Pomocy to jednak nie tylko szkolenia i rywalizacja, ale również projekt, dzięki któremu mieszkańcy i turyści będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o budowie terminalu LNG.
– Zorganizowany będzie bowiem szereg konkursów edukacyjnych, które przybliżą tematykę bezpieczeństwa technologii i przyszłego funkcjonowania terminalu LNG – mówi Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG.
W najbliższy weekend, oprósz Szkoły Pierwszej Pomocy, odbędą się także pokazy ratowników z Grupy Interwencyjnej WOPR. – Zademonstrujemy techniki  udzielania  pomocy w najbardziej prawdopodobnych zdarzeniach, jakie mogą zdarzyć się na plaży – mówi Apoloniusz Kurylczyk. – Wykorzystamy w tym celu profesjonalny sprzęt ratowniczy, m.in. skuter WOPR ze specjalną platformą dla poszkodowanego, samochód z napędem 4×4 czy łodzie ratownicze typu RIB. Zapraszamy do udziału i do zobaczenia na uznamskiej plaży!

Projekt bezpieczna Plaża jest częścią programu Bezpieczne Miasto, realizowanego przez spółkę Polskie LNG. Jego celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa w mieście. Współpracując z Fundacją Zawsze Bezpieczni, spółka podzieliła program na trzy moduły: „Bezpieczna szkoła”, „Kompetentne służby” i „Bezpieczna plaża”. Moduł szkolny został już zakończony. W 141 klasach10 szkół w Świnoujściu zorganizowano zajęcia z udzielania pierwszej pomocy – łącznie dla 2238 uczniów. Placówki zostały także wyposażone w sprzęt ratujący życie. Moduł dotyczący służb jest w zaawansowanej fazie. Odbyły się m.in. kursy certyfikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne dla 60 pielęgniarek, głównie z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Izby Przyjęć i Bloku Operacyjnego Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu. Kolejne profesjonalne zajęcia przewidziane są dla ratowników medycznych i strażaków. Zaplanowano seminaria dla ok. 200 ratowników medycznych i funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Odrębnie z podstaw pierwszej pomocy zostanie przeszkolonych zostanie 60 strażaków ochotników z OSP.

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW