Strona główna » Świnoujście – Dostaliśmy nagrodę za plac Wolności

Świnoujście – Dostaliśmy nagrodę za plac Wolności

by Świnoujście w sieci

Marszałkowskie statuetki za najlepszą przestrzeń publiczną. W minioną środę Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz odebrał statuetkę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepszą przestrzeń publiczną naszego województwa. Oprócz Świnoujścia takie wyróżnienie otrzymały jeszcze tylko Szczecin i Moryń.

Plac Wolności to jedna z większych inwestycji, które zostały ukończone w naszym mieście w 2013 rok – Od samego początku wzbudzał on duże emocje, ale dziś chyba nie wyobrażamy już sobie centrum miasta bez tego placu i imprez tam organizowanych – mówi Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. – Cieszymy się, że jego nowy wygląd został tak wysoko oceniony. Tym bardziej, że konkurencja była duża. Oprócz naszego placu do konkursu zgłoszono jeszcze 23 inne przedsięwzięcia z całego województwa.

Komisja konkursowa uznała plac Wolności za świetny przykład organizacji centralnej przestrzeni miejskiej, który stanowi punkt centralnego układu komunikacyjnego miasta. Dodając, że dzięki realizacji projektu przywrócono ideę placu miejskiego, jako unikalnej przestrzeni życia społeczności. Dzięki przebudowie teren zyskał nowe oblicze jako miejsce wypoczynku i rekreacji. Powstała fontanna, strumyk, ławki i inne elementy małej architektury, nasadzono nową zieleń.

swinoujscie-plac-wolnosci-plac-wolnosci

W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia przebudowanemu placu Wolności w Świnoujściu członkowie Kapituły Konkursu napisali, że jest to nagroda za stworzenie najwyższej jakości wzorców przestrzeni publicznej i przywrócenie idei unikalnego placu miejskiego stanowiącego wizytówkę miasta, korzystną zmianę układu komunikacyjnego dla humanizacji przestrzeni miasta przywróconej jego mieszkańcom oraz wysokie walory funkcjonalne i estetyczne w zrealizowanym przedsięwzięciu.

Oficjalne wręczenie statuetek V edycji Konkursu „Najlepsza przestrzeń publiczna Województwa Zachodniopomorskiego” odbyło się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego. Świnoujście reprezentowali prezydent Janusz Żmurkiewicz, jego zastępca Barbara Michalska.
– Laureaci konkursu na najlepszą przestrzeń publiczną mają podwójną satysfakcję z otrzymanych wyróżnień, ich projekty zostały bardzo wysoko ocenione przez profesjonalistów – urbanistów i architektów, oraz dlatego że nowa przestrzeń zyskała akceptację mieszkańców, naturalnie wpisując się w ich potrzeby – podkreślał marszałek Olgierd Geblewicz otwierając finałową galę  V Konkursu „Najlepsza przestrzeń publiczna Województwa Zachodniopomorskiego”.

placccc

Wykonawcą przebudowy placu Wolności była firma Eurovia, która należy do ścisłej czołówki branży budowlanej. Nowy plac Wolności był jednocześnie zakończenie największej inwestycji drogowej w ostatnich latach w Świnoujściu – przebudowy Centralnego Układu Komunikacyjnego. Oprócz samego placu, objęła ona przebudowę ulic Piastowskiej, Wybrzeże Władysława IV węzłów komunikacyjnych: skrzyżowania ulicy Piastowskiej z Piłsudskiego, skrzyżowania ulicy Piastowskiej z Dąbrowskiego, skrzyżowania ulicy Dąbrowskiego z Konstytucji 3-go Maja i Staszica oraz skrzyżowania ulicy Konstytucji 3 Maja z ulicami Grunwaldzką, Marynarzy.
Przebudowa całego CUK kosztowała 18 mln złotych, w tym 6 mln złotych brutto sam plac Wolności. Inwestycja została w 30 procentach dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

placwolnosci (2)
Konkurs „Najlepsza przestrzeń publiczna województwa zachodniopomorskiego” adresowany jest do lokalnych samorządów, a jego celem jest budowa wizerunku województwa jako regionu aktywnego, atrakcyjnego i przyjaznego dla inwestycji oraz wspieranie i promocja dobrych praktyk w zakresie tworzenia nowych wartości w przestrzeni publicznej województwa. O nagrodę marszałka mogły się ubiegać inwestycje, które zostały ukończone w roku kalendarzowym poprzedzającym ogłoszenie V edycji konkursu.

Tekst BIK UM Świnoujście na podst. info UMWZ

plac niekompetencji urzedniczej swinoujscie

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW