Ścigaj się kulą zorbingową, pływaj water rollerem i rozpędzaj na torze skimboardowym! Już w najbliższy weekend, na plaży Uznam, odbędzie się organizowana przez Polskie LNG i WOPR „Terminaliada”, czyli mistrzostwa polski… plażowiczów!

Ideą dwudniowej imprezy (19 i 20 lipca br.) jest przedstawienie w bardzo przyjazny, a miejscami również zabawny sposób procesów, jakie będą zachodziły w terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. I tak, uczestnicy będą mogli gaz: sprężać – wciskając do przezroczystego zbiornika piankowe piłki (im więcej, tym lepiej); transportować – za pomocą gigantycznego water rollera (kto bardziej precyzyjny); przesyłać do sieci – transportując go torem skimboardowym (kto pierwszy ten, lepszy). Zaplanowano także szereg innych atrakcji, m.in. wyścigi na czas gigantycznej, dmuchanej piłki po obwodzie zbiornika LNG (magazynowanie gazu) czy pompowanie balonów do odpowiedniej wielkości (rozprężanie gazu).
– Na uczestników czeka wiele wyzwań, dużo atrakcji i moc nagród w trakcie zawodów – mówi Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiego LNG. – Rywalizacja będzie trwała przez cały weekend od rana do wieczora, każdorazowo w 45-minutowych blokach, w trakcie których odbywać się będą wszystkie konkurencje.
Na mieszkańców i turystów, którzy wezmą udział w Terminaliadzie (plaża Uznam, wejście od ul. Powstańców Śląskich przy bazie WOPR), czeka także wiele innych atrakcji. Będą np. mogli kibicować ratownikom WOPR w ramach odbywających się w tym samym czasie i miejscu Mistrzostw Polski w Ratownictwie Wodnym, które Polskie LNG również współorganizuje. Mistrzostwa mają zweryfikować umiejętności, wytrzymałość, sprawność fizyczną i wszechstronność naszych ratowników.
– Zawody mają charakter otwarty, więc będzie szansa na przyjrzenia się z bliska profesjonalistom z całej Polski. Rywalizacja zapowiada się na bardzo wysokim poziomie, do zawodów zgłosiło się ponad 100 uczestników. W czasie dwudniowej imprezy odbędzie się dziesięć bardzo widowiskowych konkurencji, na które serdecznie zapraszamy – mówi Apoloniusz Kurylczyk, dyrektor zachodniopomorskiego WOPR.
Terminaliada oraz Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym są częścią programu „Bezpieczne Miasto”, realizowanego przez Polskie LNG we współpracy z WOPR i Fundacją Zawsze Bezpieczni. Projekt ma na celu podniesienia standardu bezpieczeństwa społeczności lokalnej i turystów odwiedzających kurort, jak również, stworzenie nowego standardu edukacyjnego mającego na celu wychowanie nowego pokolenia, świadomego potrzeby niesienia pomocy innym i potrafiącego w sposób kompetentny udzielać pierwszej pomocy. W ramach programu przeszkolono m.in. 2238 uczniów ze 141 klas świnoujskich szkół z zasad udzielania pierwszej pomocy, a placówki wyposażono w odpowiedni sprzęt. Szkoleniami w ramach projektu zostały także objęte służby, m.in. 60 pielęgniarek z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Izby Przyjęć i Bloku Operacyjnego Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu, które wzięły udział w wysokospecjalistycznym kursie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dzięki niemu uzyskały Certyfikaty Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Kolejne szkolenia obejmą 200 ratowników medycznych i funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.

Więcej informacji o programie „Bezpieczne Miasto” znajdziesz na pierwszym w Polsce portalu edukacyjnym dotyczącym skroplonego gazu ziemnego: www.lng.edu.pl