Strona główna » XVI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYCZNY – ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE – wiosna, lato 2014

XVI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYCZNY – ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE – wiosna, lato 2014

by Świnoujście w sieci

Przed nami kolejny festiwalowy koncert. W piątek 11 lipca wystąpią – długo wyczekiwani ulubieńcy świnoujskiej – i nie tylko – publiczności. Przy organach Steinmeyera z 1927 roku zasiądzie Robert GRUDZIEŃ z Radomia, a na fletni Pana, sopiłce i talince grać będzie wirtuoz tych instrumentów prof. Georgij AGRATINA z Kijowa.

Robert GRUDZIEŃ – studia muzyczne ukończył w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz w Musikhochsule w Dusseldorfie w klasie organów prof. M. Pietkiewicza i Ch. Schoenera, a także klasę klawesynu u Wernera Śmigiełko i fortepian u Kajetana Mochtaka.
Jako stypendysta Fundacji Muzycznej w Zurychu odbył kurs mistrzowski u prof. J.Guillou
oraz w klasie D. Rotha, H. Hoselboecka, G. Boveta i L. Rogga.
Koncertuje w Polsce i w całej Europie, także w USA. Dokonał wielokrotnie nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Występuje w duetach z tenorem Wiesławem Ochmanem, sopranistką Teresą Żyli-Gara, flecistą Grzegorzem Olkiewiczem i prof. Georgijem Agratiną (fletnia Pana i cymbały).
Jest twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w 48 miastach na terenie Polski. Konsultant opiniowania projektów nowych instrumentów, oraz remontów i restauracji historycznych organów. Jest laureatem wielu wyróżnień i nagród m.in.Ministra Kultury i Sztuki. Pełni funkcję dyrektora Fundacji im.Mikołaja z Radomia. Producent autorskiego projektu „Każdemu marzy się wolność” w 150 Rocznicę Powstania Styczniowego.

DSC_0294 R.Grudzień_2048x1371

prof.Georgij AGRATINA -urodzony w Mołdawii na granicy z Bukowiną. Od 5-go roku życia uczył się gry na skrzypcach oraz na fletni Pana u Fiodora Kaptari, który prowadził zespół instrumentów folklorystycznych. Kontynuował naukę muzyki w szkole średniej i w Konserwatorium Muzycznym w Kijowie. Od 1970 roku jest solistą Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych oraz profesorem Akademii Muzycznej w Kijowie.
Jako solista koncertował z prestiżowymi Orkiestrami Symfonicznymi w Rosji, Niemczech, Polsce, Mołdawii, Ukrainie, Francji, Kanadzie, USA, Mongolii, Holandii i w Rumunii.
W programie koncertów artysta prezentuje narodową muzyką ukraińską, mołdawską, rumuńską, oraz klasyczną i popularną. Jest kompozytorem wielu utworów. Dokonał też wielu opracowań na orkiestrę kameralną, symfoniczną i na organy. Jego kompozycje zostały nagrane przez rozgłośnie radiowe i TV w krajach, w których koncertował. W swym dorobku artystycznym ma też nagrania płytowe. W 2007 roku obchodził 40-lecie pracy artystycznej.
W Polsce współpracuje jako solista Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Leżajsk-Radom-Orońsko, organizowanego przez Fundację im. Mikołaja z Radomia

W programie koncertu utwory H. Purcell’a. G. Swiridowa, J. Kr. Kuchara. J.S. Bacha, F. Schuberta, G. Dinicu, M.Ravela i G. Agratiny.

Tunel w Świnoujściu #KtoMożeNadMorze


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW