Strona główna » Podnoszenie poziomu bezpieczeństwa obszarów przygranicznych na bazie współpracy polskich i niemieckich ratowników wodnych

Podnoszenie poziomu bezpieczeństwa obszarów przygranicznych na bazie współpracy polskich i niemieckich ratowników wodnych

by Świnoujście w sieci

W dniach 6-8 czerwca br. w Bielinku odbyła się kontynuacja projektu pn.: „Podnoszenie poziomu bezpieczeństwa obszarów przygranicznych na bazie współpracy polskich i niemieckich ratowników wodnych” w ramach Funduszu Małych Projektów, Interreg IVA Euroregionu Pomerania.

 

Manewry Grup Interwencyjnych przy współpracy polskich i niemieckich ratowników wodnych zgromadziły ponad 60 ratowników z: Deutsche Lebens Rettung Geselschaft, Deutsche Rotes Kreuz Wasserwacht i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tematami wiodącym szkolenia była: kategoryzacja kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli na terenach przygranicznych Polski i Niemiec połączona z ćwiczeniami powodziowymi na obszarach zalewowych.

 

Celem trzydniowego szkolenia było zmniejszenie liczby utonięć dzięki zidentyfikowaniu i zaszeregowania bezpiecznych miejsc nad obszarami wodnymi na terenach przygranicznych. Wymiana doświadczeń pomiędzy partnerami zarówno w teorii jak i praktyce pozwoliła na podniesienie kwalifikacji członków zespołów ratowniczych w regionie Meklemburgia, Brandenburgia oraz w Województwie Zachodniopomorskim przed sezonem letnim.
Szkolenie rozpoczęto wykładem inauguracyjnym, w trakcie, którego partnerzy zaprezentowali swoje sposoby analiz, co stanowiło bazę wyjściową do wypracowania wspólnych narzędzi dla diagnozowania i szacowania ryzyka na obszarach wodnych. Polscy ratownicy przedstawili zagrożenia związane z prowadzeniem aktywnej turystyki wodnej na odcinku Dolnej Odry.
Następnym zadaniem szkolenia polskich i niemieckich Grup Interwencyjnych było utrzymanie 24h gotowości operacyjnej na wodach przygranicznych Polski i Niemiec. Gotowość ta była wielokrotnie sprawdzana przez wyniesione Centrum Koordynacji i instruktorów prowadzących podczas scenariuszy. Pierwsze zdarzenia rozpoczęły się o godzinie 4 rano i trwały praktycznie nieprzerwanie do godzin wieczornych. Ćwiczono między innymi: akcję poszukiwawcza osób poszkodowanych na terenach zalewowych, bagnach i trzcinowiskach. Ratownicy ćwiczyli również ewakuację, segregację i zaopatrywanie poszkodowanych z zastosowaniem procedur PRM w charakterze wypadku masowego na niemieckiej marinie i obu brzegach rzeki Odry. Po powrocie do Wojewódzkiego Magazynu Przeciwpowodziowego w Bielinku, zespoły udzielały pomocy w indywidualnych scenariuszach KPP z użyciem AED, stawiając zapory przeciwpowodziowe (szandory przeciwpowodziowe), uzupełniając przerwany wał workami z piaskiem, ewakuaując poszkodowanych z dachów budynków na terenie zalanego miasta, stworzonego specjalnie na tą okazję przez Zachodniopomorski Zarząd Melioracji Wodnej w Szczecinie. Zespoły z zmagały się z wysoką temperaturą oraz zmęczeniem organizmu spowodowanym brakiem snu, będąc w akcji kilkanaście godzin. W kolejnym dniu po dopracowaniu kart oceny obszaru wodnego, uczestnicy szkolenia poznawali, techniki podejmowania poszkodowanego na platformę skutera ratowniczego oraz manewrowanie pojazdami z napędem 4×4, które prowadzili instruktorzy szczecińskiego Klubu 4×4, doskonaląc posługiwania się zestawem z przyczepą w trudno dostępnym terenie.

DSC04160 DSC04158 DSC04040 DSC04027 DSC03958 DSC03882 DSC03835 DSC03825 DSC03810 DSC03765 DSC03757 DSC03745
Uczestnicy projektu spotkali się by doskonalić współpracę, komunikację i koordynację podczas zabezpieczania wypadków na wodzie, byli również oceniani z zakresu wiedzy i umiejętności zdobytych na poszczególnych stacjach, na szczególne wyróżnienie zasłużyła Grupa Interwencyjna z Kamienia Pomorskiego za wszechstronność i poziom wykonywanych działań ratowniczych. Szkolenie nie odbyłoby się bez wsparcia Euroregionu Pomerania.

 

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW