Foto. Policja

Od 13 do 16 maja 2014r. blisko 40 psów z garnizonu zachodniopomorskiego przystąpiło do testów przydatności do służby. Wszystkie czworonogi poddane atestacji przeszły je pomyślnie i dzięki temu nadal będą wykorzystywane w codziennej służbie policyjnej.

Psy atestowane były przez instruktorów z Zakład Kynologii Policyjnej – Centrum Szkolenia Policji w Sułkowicach. W zajęciach prowadzonych na terenie jednostek podległych naszemu garnizonowi uczestniczyły czworonogi pełniące różnego rodzaju służbę prewencyjną. Były więc psy patrolowo – tropiące, tropiące, patrolowe, do wyszukiwania zapachów narkotyków i do wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich.
Zwierzęta służące w policji muszą wykazywać się bezwzględnym posłuszeństwem i ponadprzeciętną aktywnością fizyczną. Czworonogi sprawdzane są na specjalnie przygotowanym dla nich torze sprawnościowym. Podczas atestacji muszą udowodnić min., że potrafią obronić swojego przewodnika np. przed niespodziewanym atakiem albo ruszyć w pościg za poszukiwanym lub osoba podejrzewaną. Psy tropiące atestowane są także pod kątem przeszukiwania terenów otwartych, różnego rodzaju zabudowań w celu odnajdywania przez nich osób lub przedmiotów. Atestacja ma na celu sprawdzenie predyspozycji zwierząt, brak ważności tego dokumentu równoznaczny jest z nie przydatnością ich w służbie.

Wszystkie czworonogi, które przystąpiły do majowych testów przydatności do służby, przeszły je pomyślnie i otrzymały atesty potwierdzające ich stopień wyszkolenia. Atesty ważne są do 31.12.2014r.
Testowane w ubiegłym tygodniu psy, pełnią na co dzień służbę w w KMP Szczecin , KMP Koszalin, KMP Świnoujściu, KPP Białogard, KPP Choszczno, KPP Drawsko Pomorskie, KPP Goleniów, KPP Gryfice, KPP Kamień Pomorski, KPP Kołobrzeg, KPP Łobez, KPP Police, KPP Pyrzyce, KPP Sławno, KPP Stargard Szczeciński, KPP Szczecinek, KPP Świdwin i KPP Wałcz.
Info : Policja