ODDZIAŁ MORSKI PTTK – ŚWINOUJSKA INICJATYWA ROWEROWA „ŚwIR” w dniu 01.05.2014 r. zorganizowała dla mieszkańców wycieczkę rowerową z cyklu dla początkujących i seniorów.. Była to już piąta, podsumowująca ten cykl wycieczka pieszo rowerowa.
Jak zwykle start miał miejsce przy kolejce UBB i nikt z uczestników nie wiedział, jaka będzie to trasa. Wiadomo było tylko, że jest to trasa pieszo-rowerowa w nieznane. Ponieważ była to piąta, dodatkowa wycieczka, więc organizatorzy wytyczyli trasę wymagającą „nieco” wysiłku, ale jednocześnie taką by dotrzeć do miejsc nazwijmy to „trudno dostępnych”.
Po odwiedzeniu Kamminke zatrzymaliśmy się na cmentarzu-pomniku na wzgórzu Golm. Zapoznano się z historią tego miejsca, po czym wyszliśmy na sam szczyt Golmu. Jest to najwyższe wzniesienie na wyspie Uznam 69,1 m n.p.m. Mogliśmy podziwiać panoramę Świnoujścia.
Trasa dalej wiodła leśną drogą. Znaczny odcinek drogi piaszczystej wiodącej w pobliżu Kanału Torfowego przeszliśmy pieszo by dalej dojechać do Korswandtu.
Z Urlichshorstu był znaczny odcinek leśnej drogi pod górę, który udało się przemierzyć pieszo do J.Krebsee. W tej miejscowości mieliśmy sympatyczne spotkanie z Mariuszem Majewskim (Berserkers), który ze swym synem w przyczepce odbywał przejażdżkę rowerową. Po krótkiej wymianie wrażeń każdy z nas pojechał swoją trasą. Nad J.Krebsee był stosowny czas relaksu i chwila na kanapkę oraz banana.
Na zakończenie w drodze powrotnej przyszło nam forsować dość stromy odcinek z Korswandtu na Zirowberg najtrudniejszym podejściem. Szczyt wszyscy zdobyli i był czas na podziwianie panoramy Ahlbecku z wieży widokowej oraz przekąsić co nieco. Poinformowano, że w podczas 5 wycieczek 153 uczestników łącznie przejechało 3 847 km. Po tym trzy kolejne osoby zostały „wypasowane” na turystę kolarza otrzymując stosowne certyfikaty a wszyscy potwierdzenia przebytej trasy.
Zjazd leśną drogą z Zirowberg był rekompensatą za włożony trud w jego pokonaniu.
Chociaż trasa nie była szczególnie długa, bo 31 km to wymagała sporego wysiłku, ale jak stwierdzili uczestnicy warto było poznać te miejsca. W wycieczce uczestniczyło 28 osób.
Kolejny cykl imprez „ŚwIR”-y planują odbyć w czerwcu, lipcu i sierpniu z tym, że trasy będą stopniowo wydłużane.
Do zobaczenia na trasach.
ORGANIZATORZY

[fb_embed_post href=”https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152424890146974.1073742506.283752206973&type=1/” width=”550″/]