Okres zbliżających się świąt to pora wzmożonych zakupów oraz podróży. Pośpiech, roztargnienie, zatłoczone środki komunikacji miejskiej i międzymiastowej to sytuacje, w których nietrudno stać się ofiarą przestępstwa. Jak co roku, w tym okresie zachodniopomorscy policjanci będą dbali o bezpieczeństwo mieszkańców województwa wspólnie z innymi służbami mundurowymi.

Przedświąteczny okres jest porą zwiększonej ilości obowiązków. W ich natłoku możemy zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, o których dla własnego dobra powinnyśmy zawsze pamiętać. Oprócz zagrożeń spowodowanych wzmożonym ruchem, okres ten niesie za sobą wiele innych niebezpieczeństw, na które warto zwrócić uwagę. Oto niektóre z nich:

– Przedświąteczne zamieszanie to wymarzony czas dla kieszonkowców. Czają się oni zwłaszcza w zatłoczonych miejscach, jak środki komunikacji miejskiej lub supermarkety. Wykorzystują moment naszej nieuwagi. Aby się przed nimi uchronić, najlepiej w takie miejsca nie zabierajmy ze sobą torebki, a portfel z pieniędzmi ukryjmy w wewnętrznej części odzienia. Jeżeli panie nie mogą obyć się bez torebki, niech zawsze będzie ona zamknięta, trzymana blisko ciała. Odkładanie jej do koszy z zakupami, na półki sklepowe, na stanowisko kasy itp. to sytuacje, w których możemy ją utracić.

– Pamiętamy o zabezpieczeniu samochodu, a przede wszystkim nie pozostawiajmy w nim torebek z dokumentami, telefonów komórkowych, laptopów i innych wartościowych przedmiotów, nawet jeżeli wychodzimy z pojazdu na kilka minut.

– Płacąc przy kasie rachunek wyciągajmy pieniądze dyskretnie, tak, aby nie pokazywać całej zawartości portfela.

– Jeżeli święta spędzamy poza domem, dobrze zabezpieczmy mieszkanie. Pozamykajmy okna i o ile to możliwe, zakręćmy zawory z gazem i wodą. Jeżeli mamy przyjaznych sąsiadów, dobrze jest powiadomić ich o naszym wyjeździe i prosić o kontakt w sytuacji, gdyby wydarzyło się coś niepokojącego.

Aby świąteczne podróże były bezpieczne, policjanci przypominają kilka zasad:

– Przed wyjazdem sprawdzamy stan techniczny pojazdu (ogumienie, hamulce, poziom płynów eksploatacyjnych),

– Trasę planujemy tak, aby uwzględnić postoje, po to, by kierowca mógł chwilę odpocząć i zebrać siły do dalszej podróży,

– Za kierownicę siada wyłącznie osoba trzeźwa i wypoczęta – to ona odpowiada za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów,

– Prędkość dostosowujemy do natężenia ruchu i warunków atmosferycznych – pamiętajmy: wolniej znaczy bezpieczniej,

– W czasie podróży korzystamy z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewozimy wyłącznie w odpowiednich do wagi i wzrostu fotelikach lub urządzeniach do przewozu dzieci,

– Dbamy o to, by bagaż był prawidłowo zamocowany, nie ograniczał widoczności i nie przemieszczał się w czasie jazdy,

To tylko nieliczne sposoby, dzięki którym możemy uchronić się przed problemami. Nad tymi, którzy w ferworze świątecznych przygotowań stracili czujność, będzie sprawować pieczę zachodniopomorska Policja przy współpracy z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

Oficer prasowy KMP w Świnoujściu

asp. Beata Olszewska