Strona główna » Świnoujście ma coraz więcej korzyści z terminalu LNG

Świnoujście ma coraz więcej korzyści z terminalu LNG

by Świnoujście w sieci

Terminal LNG do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego, którego budowa zbliża się do finału, już przynosi i przynosić będzie w przyszłości korzyści całej gospodarce narodowej, regionowi, ale przede wszystkim samorządowej kasie i społeczności lokalnej Świnoujścia.

Dla polskiej gospodarki świnoujski terminal ma kapitalne znaczenie, bo pozwoli na sprowadzanie gazu ziemnego statkami z dowolnego punktu na globie ziemskim. A to oznacza, że nie będziemy – jak dotychczas – skazani w większości na import paliwa z jednego kierunku. Spodziewać się można, że poprawi się również pozycja negocjacyjna Polski w sprawie ceny gazu. Wreszcie – staniemy się jedynym krajem w naszej części Europy dysponującym dużym terminalem i dostępem do nowoczesnej technologii LNG.

Zachodnie Pomorze zyskuje przez budowany w Świnoujściu terminal dużą inwestycję. Wpływa to pobudzająco na gospodarkę regionu, ale oznacza również unowocześnienie części infrastruktury technicznej. Chodzi np. o budowę sieci przesyłowej gazu ze Świnoujścia do Goleniowa, skąd popłynie on dalej do odbiorców końcowych. Eksperci firmy doradczej Ernst & Young szacują, że aż 40 proc. wszystkich korzyści gospodarczych wynikających z budowy terminalu LNG w Świnoujściu zostanie wygenerowanych w województwie zachodniopomorskim. Eksperci podkreślają, że obok korzyści ekonomicznych, pojawią się również społeczne efekty budowy terminalu, w szczególności związane z nowymi miejscami pracy i unowocześnieniem przestrzeni miejskiej.

Budowany w Świnoujściu terminal, jak każda duża inwestycja infrastrukturalna, wpływa na życie lokalnej społeczności. Budzi zainteresowanie i oczekiwania. Inwestor, spółka Polskie LNG, współpracę z zainteresowanymi instytucjami i środowiskami prowadzi w oparciu o otwartą komunikację i w sposób usystematyzowany, według mało jeszcze w Polsce rozpowszechnionego modelu dialogu społecznego. Zgodnie z nim firma nie wyznacza arbitralnie celów swojej pomocy, a najpierw rozpoznaje oczekiwania, analizuje je, na wszystkie odpowiada i dopiero na tej podstawie podejmuje decyzje o zakresie ewentualnego zaangażowania i wsparcia.

Polskie LNG może się poszczycić systematycznym udziałem w organizacji i współorganizacji regionalnych przedsięwzięć edukacyjnych oraz wsparciem placówek opiekuńczych. Spółka wspierała m.in. organizację regionalnego konkursu „Gimnazjalny Mistrz Języka Polskiego” w Świnoujściu, była głównym sponsorem Ogólnopolskiego Dyktanda o Tytuł Mistrza Ortografii i Rejonowego Konkursu Matematycznego Gmin Świnoujście, Międzyzdroje i Wolin. Szkoła Podstawowa nr 2 w Świnoujściu otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia do sali gimnastyki korekcyjnej, Przedszkole nr 9 w Świnoujściu – środki na organizację „Pierwszego Międzyprzedszkolnego Konkursu Ekologicznego”, a Przedszkole nr 11 dotację na organizację „I Międzyprzedszkolnej Olimpiady w Dwa Ognie”. Dotację przyznano też Towarzystwu Przyjaciół Dzieci w Świnoujściu na zakup mebli do świetlicy wychowawczej działającej w dzielnicy Warszów (tam gdzie budowany jest terminal LNG) oraz innym placówkom opiekuńczym i wychowawczym. Szerokim echem odbiło się zaproszenie przez PLNG do Świnoujścia warszawskiego Centrum Nauki Kopernik z jego głośną wystawą edukacyjną „Eksperymentuj!”.
Polskie LNG systematycznie wspiera ważne dla mieszkańców Świnoujścia instytucje: Szpital Miejski im. Jana Garduły i Państwową Straż Pożarną. Szpital otrzymał środki na zakup osprzętu do laparoskopii z pakietem materiałów medycznych jednorazowego użytku i wyposażenia gabinetów podstawowej opieki medycznej. Zakupiono także urządzenia diagnostyczne dla Oddziału Wewnętrznego, służące do pomiaru ciśnienia tętniczego metodą Holtera wraz z oprogramowaniem do analizy danych. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej otrzymała butle kompozytowe Sperian, sprzęt do ewakuacji wysokościowej, a także urządzenie zdalnego sterowania radiotelefonami DZS3600. We wrześniu 2013 roku Polskie LNG przekazało także niezbędne środki na remont drabiny pożarniczej SD-30 IVECO MAGIRUS użytkowanej przez Straż oraz zakupiło sprzęt medyczny i armaturę wodną dla Komendy PSP.

PLNG za priorytet stawia sobie współpracę i finansowanie inicjatyw w najbliższym otoczeniu, czyli na Warszowie. Na stałe w kalendarz sponsoringowy wpisały się dwa największe wydarzenia, jakie mają miejsce na prawobrzeżu Świnoujścia, czyli Dni Twierdzy na Wyspach przygotowywane przez Świnoujską Organizację Turystyczną oraz Międzynarodowy Dzień Miłośników Latarń Morskich. Od tego roku swoją opieką Polskie LNG otoczy Muzeum Obrony Wybrzeża Fortu Gerharda. – To dla nas szczególnie ważne miejsce – podkreśla Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej PLNG. – To placówka, która prężnie działa w oparciu o status przyznany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i, co najważniejsze, przy ogromnym wsparciu mieszkańców Świnoujścia i turystów, entuzjastów tego nietuzinkowego miejsca oraz pasjonatów historii.

Spółka wspiera także imprezy promocyjne ważne dla budowania wizerunku miasta jako atrakcyjnego miejsca wypoczynku, takie jak Sail Świnoujście, czy ubiegłoroczna Karuzela Cooltury. W tym ostatnim przypadku, dzięki zaangażowaniu PLNG część atrakcji zorganizowano na Prawobrzeżu. Podobnie zresztą na Prawobrzeżu odbywała się w poprzednie wakacje zainicjowana przez PLNG cykliczna akcja nauki pierwszej pomocy i bezpiecznego zachowania nad wodą realizowana wspólnie z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.
To społeczne skutki obecności w Świnoujściu Polskiego LNG jako inwestora terminalu. Są również korzyści finansowe. Firma płaci podatki lokalne, które – zwłaszcza podatek od nieruchomości – wraz z oddaniem do użytku instalacji przeładunkowych i regazyfikacyjnych znacznie wzrosną. Można się więc spodziewać, że od roku 2015 liczone w milionach złotych podatki lokalne istotnie wpłyną na stan budżetu miejskiego Świnoujścia i pozwolą samorządowi realizować ważne lokalnie zadania.

Magiczny zachód w Świnoujściu


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW