Prowadzący działania skierowane przeciwko osobom nielegalnie pobierającym energię elektryczną, świnoujscy kryminalni ujawnili wczoraj w jednym z mieszkań nielegalny pobór prądu. 62-letni właściciel lokalu odpowie przed sądem za kradzież energii. Grozi mu 5 lat więzienia.

Świnoujscy kryminalni systematycznie prowadzą działania skierowane przeciwko osobom nielegalnie pobierającym energię elektryczną. Na podstawie zgromadzonych informacji i ustaleń, podczas wczorajszej kontroli policjanci ujawnili w jednym z budynków mieszkalnych na terenie miasta kolejną kradzież energii.

W mieszkaniu 62-letniego mieszkańca Świnoujścia ujawniono przeciągnięty ze strychu przewód, na którego końcu znajdowała się kostka elekrtyczna, która rozdzielała kilka innych przewodów biegnących do kuchni i pokojów. W pomieszczeniach tych mężczyzna zainstalował listwy, do których podłączona była kuchenka elektryczna wraz z piekarnikiem, lodówka, telewizor, radio i inne urządzenia pobierające prąd. Plątanina kabli i przewodów stanowiła prowizoryczną sieć elektryczną z ominięciem urządzeń pomiarowych i stwarzającą duże zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców.

Na miejsce został wezwany pracownik Zakładu Energetycznego, który sporządził protokół kontroli układów elektrycznych i zdemontował nielegalne przyłącze.

Teraz zostanie powołany biegły, który oceni jak długo w tym mieszkaniu nielegalnie pobierano energię, co pozwoli oszacować straty zakładu energetycznego.

Postępowanie w tej sprawie będzie prowadziła Komenda Miejska Policji w Świnoujściu.

Kradnący energię 62-latek odpowie przed sądem. Według kodeksu karnego, za nielegalne pobieranie energii elektrycznej grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

To druga kradzież prądu, jaką odnotowali świnoujscy policjanci w ostatnim czasie. Do podobnego przypadku doszło w styczniu.

 

Rzecznik prasowy KMP w Świnoujściu

asp. Beata Olszewska