Kra poważnie utrudnia kursowanie promów na przeprawie promowej „Centrum”. Jedyny prom, który w tej chwili kursuje „Karsibór II” ma kłopoty z dobiciem do przystani na lewobrzeżu, a kolejny „Karsibór III” z powodu lodu nie może odbić od nabrzeża.

Wiatr wiejący z południa naniósł masy lodu z Zalewu Szczecińskiego. Sytuację pogorszył jeszcze mały ruch statków na torze wodnym, które automatycznie udrożniałyby przejście.

kraprom

 

– Rano okazało się, że „Karsibór III”, który w nocy nie pływał, z powodu lodu nie może odbić od nabrzeża – mówi dyrektor Żeglugi Świnoujskiej Jerzy Barczak. – Jestem już po rozmowie z Kapitanem Portu, który obiecał wysłać na przeprawę holownik, który spróbuje skruszyć masy lodu.

Sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

– Obawiamy sie ,aby nie powtórzyła się sytacja z lutego 2012 roku, gdy wielka kra spływająca z Zalewu Szczecińskiego całkowicie unieruchomiła ogólnodostępną przeprawę towarowo osobową oraz miejską odcinając Świnoujście od reszty kraju – mówi rzecznik prezydenta Robert Karelus.- Takie sytuacje jednoznacznie wskazują ,jak niezbędnym jest położonemu na wyspach miastu stałe połaczenie.

Promy typu „Bielik” na przeprawie promowej „Warszów” kursują na razie normalnie.

BIK UM Świnoujście

karsibory