15. rocznica powstania samorządów województw i powiatów

Z okazji 15. rocznicy powstania samorządów województw i powiatów, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz wspólnie z Przewodniczącym Sejmiku oraz Przewodniczącym Konwentu Starostów Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego zorganizowali uroczystą galę, która odbyła się w Szczecinie w Teatrze Polskim w środę 15 stycznia 2014 roku.

W dniu 1 stycznia 1999 r. weszła w życie reforma administracyjna, która wprowadziła trójstopniową strukturę podziału terytorialnego kraju. W miejsce 49 województw powstało 16 samorządowych regionów, ponad trzysta powiatów i kilkadziesiąt miast na prawach powiatu. W roku 2014 przypada 15. rocznica powstania samorządów województw i powiatów.

Program uroczystości obejmował m.in. wystąpienia okolicznościowe, odśpiewanie hymnu państwowego oraz wyróżnienie zasłużonych samorządowców, którzy tworzyli i tworzą historię samorządu województwa i samorządów powiatów – marszałków województwa ubiegłych kadencji: Zbigniewa Zychowicza (marszałka województwa w latach 1998-2000), Józefa Jerzego Falińskiego (marszałka województwa w latach 2000-2002), Zygmunta Meyera (marszałka województwa w latach 2002-2006), Norberta Obryckiego (marszałka województwa w latach 2006-2008) oraz starostów którzy pełnią swą funkcję nieprzerwanie od trzech kadencji: Stanisława Cybulę Starostę Powiatu Drawskiego, Leszka Guździoła Starostę Powiatu Polickiego, Krzysztoa Lisa Starostę Powiatu Szczecineckiego, Kazimierza Sacia Starostę Powiatu Gryfickiego, Janusza Żmurkiewicza Prezydenta Świnoujścia – miasta na prawach powiatu. Odbyła się również projekcja materiału filmowego „Tak zmienia się Pomorze Zachodnie”, a spotkanie miało oprawę artystyczną w wykonaniu regionalnych wykonawców: wokalistki jazzowej Jolanty Szczepaniak oraz Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie.

 

 

Tworzymy tożsamość małych społeczności

Wydarzenie otworzył Olgierd Geblewicz marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, który zaprezentował tablicę zdobiącą gabinety marszałków województw, upamiętniającą moment utworzenia samorządu województwa, z podpisem ówczesnego premiera, Jerzego Buzka. – To był początek budowania czegoś nowego, w imię zasady subsydiarności. Dziś wydaje się ona dla nas oczywistością, lecz wówczas byliśmy po prawie 50 latach zupełnie innego myślenia, centralistycznego – mówił Olgierd Geblewicz. – Powierzono nam odpowiedzialność za potężne i bardzo newralgiczne przestrzenie: m.in. ochronę zdrowia, infrastrukturę drogową, gospodarkę (obsługę inwestorów, rynek pracy, szkolnictwo zawodowe). Dziś możemy stanąć z otwartą przyłbicą i powiedzieć – udaje nam się tworzyć tożsamość naszych małych społeczności – badania pokazują jak wielu mieszkańców regionu utożsamia się z Pomorzem Zachodnim i z powiatami, w których mieszkają. Te 15 lat to także pierwsze doświadczenia z własnymi funduszami regionalnymi, kształtowanymi na poziomie wojewódzkim. One już znacząco przyczyniły się do zmiany wizerunku Pomorza Zachodniego, ale przed nami kolejna wielka debata. Mam nadzieję, że podczas dzisiejszego spotkania będziemy mieli również okazję porozmawiać dokąd zmierzają nasze zachodniopomorskie samorządy i samorząd w Polsce – mówił marszałek Geblewicz.

Pionierskie zadanie

Drugim mówcą był Marek Tałasiewicz przewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego – Gdy mówi się o polityce regionalnej, wciąż myśli się o polityce państwa w stosunku do regionów. Region jest traktowany zewnętrznie, a przecież celem reformy sprzed 25 lat było upodmiotowienie lokalnych społeczności – rozpoczął przewodniczący Tałasiewicz, który podkreślał, że istniejący system samorządowy nie jest systemem idealnym – Pamiętajmy, że nie jest to reforma zadana na zawsze. Wiele pomysłów z tamtych czasów było dobrych, inne nie. Nie mogliśmy przewidzieć przyszłości w stu procentach – mówił Marek Tałasiewicz, który zakończył swoje wystąpienie życzeniem, by każdy mieszkaniec naszych ziem zawsze chętnie i z dumą mówił o tym, że pochodzi z Pomorza Zachodniego.

Zbigniew Zychowicz marszałek Województwa Zachodniopomorskiego I kadencji, przedstawił obraz rodzącej się samorządności Pomorza Zachodniego, nie szczędząc przy tym wielu interesujących niuansów i anegdot z tamtych lat – Mieliśmy świadomość, że jesteśmy pionierami, towarzyszył nam niebywały entuzjazm, uczucie czasów westernu, w dobrym tego słowa znaczeniu – mówił Zbigniew Zychowicz, który przybliżał okoliczności tworzenia się zrębów wojewódzkiej samorządności: pierwsze dni pracy zarządu województwa, powstanie konwentu marszałków, pierwsze decyzje i problemy.

Krzysztof Lis przewodniczący Konwentu Starostów Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego zaprezentował spojrzenie z poziomu powiatu, w swoim wystąpieniu „Polska Powiatowa”.

W uroczystości wzięło udział ponad 300 samorządowców związanych z samorządem województwa zachodniopomorskiego i samorządami powiatów w regionie na przestrzeni minionych 15 lat. W wydarzeniu uczestniczył cały zarząd Województwa: marszałek Olgierd Geblewicz, wicemarszałkowie Wojciech Drożdż i Andrzej Jakubowski oraz członkowie Zarządu Anna Mieczkowska i Jarosław Rzepa.

Info – www.wzp.pl

Related posts

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Świnoujście – Rocznica POROZUMIEŃ SIERPNIOWYCH

II Wojna Światowa – wystawa w Prochowni – FOTO