|
Środa, 07. Październik 2009 15:48 |
|
 Świnoujścianie nie będą musieli najprawdopodobniej płacić opłaty uzdrowiskowej za przebywanie w trzech cesarskich kurortach: Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin. Przypomnijmy, że opłata ta w sezonie letnim wynosi 3 euro. Niemcy chcieli stosowne zmiany w statucie przegłosować w najbliższym czasie.
W Świnoujściu - w związku z medialną burzą - gościli burmistrz Heringsdorfu Klaus Kottwittenborg, a także przewodniczący tamtejszej Rady Miasta Helmut Friedrich oraz dyrektor cesarskich uzdrowisk Dietmar Gutsche. Niemcy pokrętnie tłumaczyli swoje plany.
Mówili np. że na razie projekt zmian przeszedł „tylko” przez komisję, a na sesji radni będą dopiero głosować. Mało tego - dowodzili też, że mieszkańcy Świnoujścia zawsze musieli płacić. To dosyć dziwne tłumaczenie w kontekście tego, że statut wyraźnie mówił o wszystkich mieszkańcach wyspy Uznam, a nie tylko mieszkańcach jej niemieckiej części. Według informacji zebranych przez „Kurier” - Niemcy chcieli po prostu zlikwidować lukę w przepisach w sposób niekorzystny dla Świnoujścia. Samorządowcy naszych zachodnich sąsiadów co prawda nie chcieli przyznać się do błędu, ale - co jest chyba rzeczą najważniejszą - zapewnili, że świnoujścianie płacić nie będą. Co prawda decyzja jest w rękach Rady Miasta, ale po zapewnieniach Niemców można być pewnym korzystnego rozwiązania dla Świnoujścia.
Dodajmy jeszcze, że płacić muszą nadal wszyscy - zameldowani poza gminami leżącymi na wyspie Uznam bez względu na to, czy są to Polacy, Niemcy, czy inni. Władze cesarskich kurortów nie planują znosić tej opłaty.
BaT
źródło - KURIER SZCZECIŃSKI
|