POLICJA OSTRZEGA – NIE INFORMUJMY W SOCIAL MEDIA TYPU FACEBOOKU O TERMINIE WYJAZDU NA URLOP

Miliony użytkowników mediów społecznościowych takich jak Facebooka w różnych zakątkach świata codzienne korzystają z serwisu, aby komunikować się ze swoimi znajomymi i rodziną. Cyberprzestrzeń w której czujemy się bezpiecznie w gronie dobrych znajomych, coraz częściej wykorzystują przestępcy. Wyjeżdżasz na urlop? Czy warto wszystkich o tym informować? Taka informacja może zainteresować nie tylko znajomych, ale również przestępców a zwłaszcza włamywaczy.

W dzisiejszych czasach niemal o wszystkim informujemy w mediach społecznościowych, że mamy nowy samochód, kupiliśmy mieszkanie, o tym gdzie aktualnie jesteśmy, dokąd jedziemy, a nawet o tym co jemy. Informacje, które sami umieszczamy w internecie, mogą trafić nie tylko do naszych znajomych. To czasami cenna wskazówka dla tych, co „szukają” takich okazji. O tym, że wyjeżdżamy na urlop powiedzmy rodzinie, czy zaprzyjaźnionemu sąsiadowi. Takie zaufane osoby pojawią się od czasu do czasu w naszym mieszkaniu, zbiorą ulotki, wyjmą pocztę ze skrzynki, czy też zwrócą uwagę na obce osoby kręcące się w pobliżu domu lub na klatce schodowej. Warto też przemyśleć, czy nie zainwestować w zabezpieczenia, tj. systemy alarmowe, czujniki świetlne, zamki, blokady, rolety antywłamaniowe itp.

Okres wakacyjny jest doskonałym czasem dla włamywaczy, którzy pod naszą nieobecność mogą pozbawić nas dorobku życia. Warto więc pomyśleć i zrobić wszystko, co jest niezbędne, aby zabezpieczyć się przed przykrą niespodzianką, jaka może nas spotkać po powrocie z upragnionego wypoczynku.

Pamiętajmy o tym, że informacje, które sami umieszczamy w internecie mogą nie tylko trafić do naszych znajomych.

mł. asp. Marcelina Pałaszewska