DŁUGI CZERWCOWY WEEKEND ZA NAMI – PODSUMOWANIE

Zakończyły się wzmożone policyjne działania „Bezpieczny weekend”, które rozpoczęły się 19 czerwca i trwały 5 dni. Długi czerwcowy weekend zbiegł się z zakończeniem roku szkolnego i pierwszymi wyjazdami wakacyjny wypoczynek. Od środy na zachodniopomorskich drogach było więcej patroli drogówki, które czuwały na bezpieczeństwem na drogach i dyscyplinowały kierujących lekceważących przepisy kodeksu drogowego. Mundurowi kontrolowali prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów, a także sprawdzali czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy bezpieczeństwa.

Od początku długiego weekendu(tj. od środy 19.06.2019r. ) na drogach województwa zachodniopomorskiego doszło do 14 wypadków drogowych, w których 1 osoba poniosła śmierć, a 17 zostało rannych. Policjanci odnotowali 314 kolizji drogowych i zatrzymali 109 kierujących na podwójnym gazie lub po zażyciu środków działających podobnie do alkoholu.

Do najtragiczniejszego w skutkach wypadku doszło w Boże Ciało w powiecie wałeckim w miejscowości Mirosławiec. Tam 23- letni kierujący pojazdem marki VW Passat na łuku drogi z niewyjaśnionych na chwile obecną przyczyn zjechał na pobocze i uderzył w drzewa. W wyniku tego zdarzenia 17 – letnia pasażerka poniosła śmierć na miejscu a pozostali dwaj pasażerowie z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitali.

Kierujący pojazdem był nietrzeźwy, badanie wykazało, że miał w organizmie 1,16 promila alkoholu. 23- latek został zatrzymany.

Postępowanie w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Wałczu.

Pomimo nieustannych apeli oraz szeroko prowadzonych działań profilaktycznych, podczas czerwcowego długiego weekendu na zachodniopomorskich drogach zatrzymano 109 kierujących pod wpływem alkoholu lub środków podobnie działających.

Za nami pierwszy weekend wakacji i początek wyjazdów na upragnione urlopy zadbajmy wszyscy o bezpieczeństwo na drogach, aby te wolne od codziennych obowiązków dni minęły bez stresu i negatywnych konsekwencji warto przypomnieć sobie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa już teraz.

Policja radzi:

Dobrze jest przed podróżą zaplanować trasę przejazdu. Czas wyjazdu i powrotu najlepiej dostosować tak, by uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu) i upewnić się czy ważna jest polisa ubezpieczeniowa, czy nie zbliża się termin badania technicznego pojazdu. Ponadto należy sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność i działanie hamulców, sprawność instalacji elektrycznej, zwłaszcza działanie wszystkich świateł. Powinniśmy być pewni, że w bagażniku znajduje się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy i koło zapasowe.

W podróż wyruszamy wypoczęci, trzeźwi i zrelaksowani. Przed samą jazdą należy pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa i zobowiązaniu do tego pozostałych podróżujących. Dzieci do lat 12, nieprzekraczające 150 cm wzrostu należy umieścić w foteliku ochronnym lub innym, służącym do tego celu urządzeniu. W czasie podróży nie należy się spieszyć. Lepiej jechać z prędkością bezpieczną, przestrzegać nakazów i zakazów wynikających ze znaków, sygnałów drogowych i poleceń uprawnionych osób. Pamiętajmy także o zachowaniu kultury w czasie jazdy.

Kiedy już szczęśliwie dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania. Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu szyb, drzwi i bagażnika oraz o zabraniu z wnętrza pojazdu wartościowych rzeczy. Najlepiej jest usunąć wszystkie rzeczy osobiste z miejsc widocznych i włożyć je do schowków czy bagażnika. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu radia, po to aby swoim wyglądem nie kusiło złodziei.

Wiele osób wyjedzie do rodziny, czy na dłuższą wycieczkę. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze nie odpoczywają, wykorzystują kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Jednym z najlepszych rozwiązań jest czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.

Dzięki zastosowaniu się do tych drobnych rad w praktyce możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek w czasie podróży i wypoczynku.

Zespół Prasowy KWP / IK