Akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu m. in. o kierowanie pojazdem pod wpływem amfetaminy– sprawa Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu.

Prokurator Rejonowy w Świnoujściu skierował do Sądu Rejonowego w Świnoujściu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, któremu zarzucono m. in. to że w dniu 23 października 2018 r. w Świnoujściu na ul. Grunwaldzkiej, znajdując się pod wpływem środka odurzającego w postaci amfetaminy, prowadził w ruchu lądowym samochód marki Seat Cordoba, tj. o czyn z art. 178a § 1 kk i inne,

W godzinach popołudniowych 23 października 2018 r. na ul. Grunwaldzkiej w Świnoujściu funkcjonariusze Policji zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki Seat, którym kierował podejrzany.

Przeprowadzone podczas kontroli badania wykazały, że mężczyzna kierując samochodem znajdował się pod wpływem środków odurzających w postaci amfetaminy.

Ponadto funkcjonariusze podczas kontroli w pojeździe podejrzanego ujawnili narkotyki w postaci amfetaminy o łącznej wadze 4,82 grama, marihuany o wadze 14,45 grama oraz metaamfetaminy o wadze 0,67 grama. Dotychczasowe ustalenia wykazały również, iż podejrzany udzielał innej ustalonej osobie marihuanę i amfetaminę, przy czym działał on w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Z tych względów podejrzany usłyszał również zarzuty dotyczące przestępstw z art. 62 ust. 1 i art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

W toku postępowania podejrzany został zatrzymany, a następnie na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec niego tymczasowe aresztowanie. Ten środek zapobiegawczy był stosowany również w dniu kierowania aktu oskarżenia do Sądu.

Podejrzany (lat 20) nie był w przeszłości karany sądownie. Za zarzucane podejrzanemu czyny m. in. z art. 59 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

Prokuratura