W dniach 13-16 maja w Szkole Podstawowej nr 6 realizowany był projekt finansowany z Budżetu obywatelskiego „Mali Einsteini – fizyka dla Smyka”. Był niezbędny do wzbogacenia realizacji podstawy programowej. Zaplanowane działania pozwoliły w sposób twórczy poznać i zrozumieć podstawy praw fizyki.

Na warsztatach uczestnicy mieli możliwość zbudować własny poduszkowiec, poznać jego działanie i zastosowanie. Podczas spotkania uczniowie poruszali się na modelu poduszkowca.

Sami doświadczali jak on działa. Pokaz w mobilnym planetarium była to jedyna i niepowtarzalna szansa na podziwianie kosmosu bez wychodzenia ze szkoły. Pokazy astronomiczne miały za zadanie zaszczepić wśród dzieci chęć poszerzania wiedzy o otaczającym nas Wszechświecie. Planetarium to unikatowe narzędzie dydaktyczne, które w przystępny oraz interesujący sposób zapoznało uczestników ze zjawiskami astronomicznymi i geograficznymi zachodzącymi na niebie. Pokaz zilustrował prawa fizyczne rządzące ruchem ciał niebieskich, a tym samym przeniósł uczestników w niezwykłą podróż do świata astronomii. Cieszymy się, że uczniowie mogli doświadczać i poznawać fizykę dźwięku dzięki najnowszej wystawie muzycznej „Wmiksuj się!” Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z Torunia. Ekspozycja w atrakcyjny sposób prezentowała zagadnienia z fizyki dźwięków.

Na stanowisku „Zagryź słomkę” uczniowie mogli przekonać się na własnych zębach, „słuchając” przy ich pomocy muzyki, że dźwięk rozchodzi się nie tylko w powietrzu, ale również w ciałach stałych. „Serdeczny bit” polegał na zamknięciu obwodu elektrycznego i przetworzeniu skurczy serca na uderzenia w bęben. „Klej nuty” cieszyło się dużym zainteresowaniem. Dzieci tworzyły własną muzykę zmieniając odtwarzany utwór.

Warsztaty muzyczne „Eko muzyka” uczniowie wykonywali proste instrumenty perkusyjne z materiałów, które najczęściej wyrzucamy i uważamy za niepotrzebne Realizacja projektu pozwoliła dzieciom wykorzystać kreatywność i pomysłowość szczególnie przy tworzeniu konstrukcji z mega klocków. Dziękujemy za wszystkie głosy, oddane na nasz projekt, ponieważ jego realizacja bardzo wzbogaciła proces uczenia wśród dzieci.