Zachodniopomorski Oddział NFZ otrzyma na leczenie dodatkowe 178 mln złotych

W tym tygodniu do Sejmu skierowany zostanie projekt nowelizacji planu finansowego NFZ. Minister zdrowia zapowiedział, że projektowane w tej zmianie przychody Funduszu na rok 2019 wzrosną o około cztery miliardy złotych. Zachodniopomorskie otrzyma z tej kwoty 178 mln złotych. O szczegółach dotyczących dodatkowych środków mówili podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, europoseł Czesław Hoc, wojewoda Tomasz Hinc i wicedyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ Wojciech Włodarski.

uczestnicy konferencji – od lewej wojewoda, przy mównicy europoseł, z nim dyrektor oddziału NFZ, obok minister
– Dodatkowe, tak duże pieniądze na leczenie w zachodniopomorskiej służbie zdrowia to bardzo dobra wiadomość. Na pierwszym miejscu stawiamy dobro pacjentów. Z punktu widzenia twardych danych, cyfr, w odniesieniu do poprzednich lat – to pierwsze tak duże przesunięcie środków na służbę zdrowia – podkreślił minister Joachim Brudziński – Dziękuję też wszystkim pracownikom służby zdrowia za pasję i poświęcenie, jaką wkładają w swoją pracę.

Zachodniopomorski Oddział NFZ otrzyma z tej kwoty 178 mln złotych. Dzięki temu w planie finansowym Zachodniopomorskiego OW NFZ na świadczenia opieki zdrowotnej w tym roku będzie 3,8 mld zł.

ZOW NFZ planuje m.in.:
podnieść wycenę świadczeń w
leczeniu szpitalnym
ambulatoryjnej opiece specjalistycznej
rehabilitacji leczniczej
w leczeniu psychiatrycznym

podnieść od 1 lipca 2019 roku ryczałt za świadczenia w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) i szpitalnych izbach przyjęć (IP)

podnieść wycenę w nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

więcej pieniędzy przeznaczyć na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze oraz opiekę paliatywną i hospicja

więcej przeznaczyć na nowoczesne programy lekowe i chemioterapię
Dzięki wzrostowi wycen kolejnych procedur medycznych, możliwe będzie finansowanie przez świadczeniodawców wzrostu wynagrodzeń personelu medycznego nieobjętego dotychczas wzrostem wynagrodzeń.

Leczenie udaru niedokrwiennego za pomocą trombektomii – program pilotażowy realizuje od 1 lipca Szpital Kliniczny nr 1 w Szczecinie. Na świecie na 1 mln populacji do trombektomii mechanicznej kwalifikuje się rocznie ok. 100 pacjentów. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w Polsce będzie to 5% chorych z udarem niedokrwiennym, czyli ok. 4 tys. pacjentów w skali roku.

Od 1 października 2019 – ujednolicenie zasad działania wszystkich SOR-ów, wprowadzenie triażu – jednolitych kryteriów segregacji pacjentów

To nie pierwsze dofinansowanie
W kwietniu br. Zachodniopomorski Oddział NFZ otrzymał 29,3 mln złotych na zwiększenie ryczałtów dla szpitali, z przeznaczeniem na podwyżki dla techników elektroradiologii, diagnostów, psychologów klinicznych oraz fizjoterapeutów, tj. personelu, który wykonuje świadczenia, ale do tej pory nie był objęty wzrostem wynagrodzeń.

Szacuje się, że dzięki zniesieniu od 1 kwietnia 2019 limitów na zabiegi usuwania zaćmy, do końca roku w zachodniopomorskich placówkach może zostać zoperowanych dodatkowo 2800 pacjentów. Limity nie obowiązują także w przypadku rezonansu, dzięki czemu z badania będzie mogło skorzystać dodatkowo ponad 6,5 tys. pacjentów oraz w przypadku tomografii – szacuje się, że badań tych można wykonać dodatkowo 5, 8 tys.

W marcu br. 10,3 mln złotych trafiło w formie aneksów do umów do 10 zachodniopomorskich szpitali na dodatkowe operacje endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego. Na wcześniejszy termin operacji czekają setki pacjentów zapisanych do oddziałów ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Szczecinie, Kołobrzegu, Koszalinie, Pyrzycach, Wałczu, Gryfiach i Drawsku Pomorskim. Środki te pozwolą zoperować dodatkowo prawie 700 pacjentów.

Wojewoda Zachodniopomorski