Największa flaga załopotała na latarni – niestety tylko przez chwilę – sztormowy wiatr skutecznie uniemożliwiał prace alpinistów – jednak – mimo niesprzyjających warunków dziś kolejny- piąty raz- pobito (swój) rekord!

W asyście orkiestry Marynarki Wojennej i przy dźwiękach okrętowych i statkowych tyfonów, które zabrzmiały niczym dzwony oddając należny honory naszym barwom narodowym. 2 maja w Świnoujściu, z okazji Dnia Flagi na latarni morskiej zawiśnie największa polska flaga na świecie! To będzie największa flaga jak kiedykolwiek zawisła na maszcie!

O 12:00 W Świnoujściu, na latarni morskiej grupa alpinistów, w asyście orkiestry Marynarki Wojennej wciągnęła na trzon latarni polską flagę.

W 2019 roku flaga ma powierzchnie blisko 725 metrów kwadratowych! I będzie największą flagą jaka dotąd wciągnięto na masz!

Rekord należy do Świnoujścia

– Pobiliśmy nasze własne rekordy z lat poprzednich – mówi Piotr Piwowarczyk ze Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. – Biało-czerwone barwy były widoczne z wielu kilometrów- z redy portu, kanału prowadzącego w głąb lądu, a także niemieckich kurortów, graniczących ze Świnoujściem. Warto dodać, że dzięki zaangażowaniu w Święto Flagi amatorów promowych, Urzędu Morskiego i Żeglugi Świnoujskiej honory tyfonami barwom narodowym oddadzą w tym roku wszystkie promy, statki i okręty wchodzące do portu w Świnoujściu.

W tym roku w Dzień Flagi zaangażowało się wielu partnerów. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich, współorganizatorem Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda i Świnoujska Organizacja Turystyczna. Urząd Morski w Szczecinie. Sponsorami – Polskie LNG S.A, Zarząd Morskich Portów Szczecin- Świnoujście, Urząd Miasta Świnoujście, Studio Krawieckie Ewa Nowakowska w Świnoujściu, Piotr Palewskich, Terminal Promowy Świnoujście.

Impreza organizowana jest przez pod patronatem prezydenta miasta Świnoujście Janusza Żmurkiewicza.

——

Latarnię Morska w Świnoujścia wybudowano w latach 1854- 1857. Jest najwyższą ceglana latarnia morską udostępnioną do zwiedzania na świecie.