Każdego roku 11 lutego organizowane są liczne działania informacyjne, promujące korzystanie we właściwy sposób z numeru 112. Aktualnie policyjny numer – 997 – także jest odbierany przez operatorów numeru 112.
112 to numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM. Zgłoszenia są odbierane w Centrach Powiadamiania Ratunkowego przez operatorów numerów alarmowych.

Aktualnie w całym województwie zachodniopomorskim, dla ujednolicenia systemu alarmowania o zagrożeniach, numer 112 przejął obsługę numeru alarmowego Policji. Teraz jeśli wybierzemy w telefonie nr 997 automatycznie zostaniemy połączeni z operatorem 112 w Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dzięki temu, że informacja od razu trafia do operatów numerów alarmowych w CPR, możliwe jest jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb.

Należy pamiętać, że na numer alarmowy 112 należy dzwonić tylko wówczas, gdy zaistniała sytuacja stwarza zagrożenie dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia. Wykonywanie połączeń na wskazane numery alarmowe bez potrzeby i uzasadnienia powoduje blokowanie linii osobom, które mogą potrzebować natychmiastowej pomocy, a także jest zagrożone wynikającymi z prawa sankcjami karnymi.

zespół prasowy KWP Szczecin /AŚ