Nasz kolega potrzebuje pomocy ! „Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!”

Przez cały następny tydzień, 19 – 23 listopada, na terenie Portu Wojennego w Świnoujściu odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Akcja dedykowana jest naszemu koledze, Robertowi Pałubickiemu – podoficerowi z 12. Dywizjonu Trałowców w Świnoujściu. Robert obecnie leży w szpitalu i jest poddawany leczeniu farmakologicznemu. Po cyklach chemioterapii najprawdopodobniej będzie wymagał przeszczepu szpiku kostnego.

Osoby chętne do wzięcia udziału w akcji na terenie Portu Wojennego w Świnoujściu proszone są o zgłoszenie się do pomieszczenia nr 106 w budynku Sztabu 12. Dywizjonu Trałowców. Rejestracja odbędzie się od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 15:00. Na miejscu koordynatorzy wyjaśnią szczegóły akcji, pomogą wypełnić formalności oraz pobrać wymaz z wewnętrznej strony błony śluzowej.

Podczas naszej akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Aby móc być w bazie wystarczy odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań, wypełnić formularz rejestracyjny i pobrać wymaz z wewnętrznej strony błony śluzowej policzka. Te czynności nie wymagają obecności lekarza lub pielęgniarki i można je przeprowadzić w każdych warunkach. Jest to tylko zapisanie się do bazy potencjalnych dawców. Następnie próbki są wysyłane i przebadane w laboratorium, rejestrowane w bazie potencjalnych dawców szpiku, a w przypadku znalezienia tzw. „bliźniaka genetycznego” mogą uratować czyjeś życie.

Dodatkowo w weekend, 24 i 25 listopada, w godzinach 10:00 – 18:00, na terenie Galerii Corso, Galerii Uznam oraz Sklepu Kaufland w Świnoujściu będą zorganizowane punkty rejestracji dla wszystkich mieszkańców Świnoujścia.

Istnieje również możliwość organizacji rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych na terenie innych jednostek wojskowych. Wystarczy skontaktować się z koordynatorem ds. Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS – p. Leszkiem Lewandowskim (leszek.lewandowski@dkms.pl lub pod nr 606 724 191)

http://8fow.wp.mil.pl/pl/1_514.html