Wczoraj w godzinach przedpołudniowych przy skrzyżowaniu ulicy Kołłątaja i Kościuszki doszło do kolizji drogowej.

Jej sprawczynią była piesza, która weszła na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód. Na szczęście jadący wolno pojazd nie spowodował żadnych obrażeń kobiety.

Policjanci apelują do pieszych o rozwagę przy wkraczaniu na jezdnię.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek tuż przed godziną 12.00 przy skrzyżowaniu ulicy Kołłątaja i Kościuszki w Świnoujściu. Interweniujący policjanci ruchu drogowego ustalili, że 67-letnia kobieta idącą od strony remontowanej ulicy Kościuszki, chcąc przebiec na drugą stronę, weszła na jezdnię tuż przed nadjeżdżający samochód marki Citroen. Na szczęście pojazd jechał dość wolno i sprawczyni kolizji nie odniosła żadnych obrażeń.

Policjanci apelują do pieszych o rozwagę przy wkraczaniu na jezdnię!

Przypominają, że zabronione jest wchodzenie na drogę bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych. Bardzo niebezpieczne i zabronione prawem jest także wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi oraz przebieganie przez jezdnię, zwłaszcza w miejscu zabronionym.

Przypominają kilka cennych i przydatnych uwag kierowanych zarówno do kierowców, jak i pieszych:

► przechodźmy przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, zachowujmy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegajmy raptownie na jezdnię,
► samochodu nie da się zatrzymać w miejscu, dlatego też nie należy na kierowcach wymuszać pierwszeństwa, ·
► w zderzeniu z samochodem, to piesi odnoszą największe obrażenia,
► zaopatrzmy się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie,
► żeby widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd poza terenem zabudowanym, chodźmy tylko lewą stroną drogi,
► nietrzeźwi piesi stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych użytkowników drogi.

Zachowujmy na drodze szczególną ostrożność i stosujmy się do obowiązujących przepisów. Kiedy zaczyna brakować wyobraźni i zdrowego rozsądku, dochodzi do poważnych i niejednokrotnie tragicznych w skutkach zdarzeń, w których poszkodowani tracą nie tylko zdrowie, ale i życie.

asp. szt. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu