Spółka GAZ-SYSTEM przeznaczy ponad 200 tys. zł na wsparcie społeczności lokalnych Świnoujścia, Kędzierzyna-Koźla oraz gminy Sanok. Wszystko dzięki Funduszowi Wspierania Inicjatyw Lokalnych, w którym kwota pojedynczego grantu może osiągnąć nawet 7 tys. zł.

– Dzięki Funduszowi mieszkańcy dostaną szansę na realizację swoich inicjatyw i pomysłów, których bez naszego dofinansowania nie byliby w stanie wcielić w życie. Konkursy grantowe uznajemy za jeden z najbardziej efektywnych i przejrzystych sposobów wsparcia[1]. Mamy nadzieję, że ta forma się sprawdzi oraz będziemy ją kontynuować i poszerzać w kolejnych latach – mówi Monika Bończa-Tomaszewska, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej GAZ-SYSTEM.

Podstawowym założeniem Funduszu jest to, że realizowane w jego ramach projekty będą przyczyniać się do rozwoju i wzmocnienia lokalnej kultury i sztuki, sportu, edukacji i nauki oraz bezpieczeństwa. Pula środków do wykorzystania dla danej miejscowości lub gminy będzie wynosić 70 tys. zł. Maksymalna kwota grantu przewidziana dla jednego wniosku to 7 tys. zł. W ciągu roku z danej lokalizacji może zostać nagrodzonych do 10 wniosków.

Wnioski o granty w jednej z powyższych dziedzin mogą składać m.in. stowarzyszenia, fundacje i inne osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które działają w jednej z wymienionych lokalizacji.

Głównym celem Funduszu jest wsparcie społeczności lokalnych w miejscach, gdzie realizowane są kluczowe inwestycje GAZ-SYSTEM. W Świnoujściu jest to Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W Kędzierzynie-Koźlu są to gazociągi Tworóg – Kędzierzyn-Koźle, Zdzieszowice – Kędzierzyn-Koźle, Interkonektor Polska – Czechy oraz Tłocznia Gazu Kędzierzyn-Koźle. Z kolei w gminie Sanok najważniejsze inwestycje GAZ-SYSTEM koncentrują się w miejscowości Strachocina – gazociąg Hermanowice-Strachocina, Strachocina-Pogórska Wola, Interkonektor Polska-Słowacja oraz Tłocznia Gazu Strachocina.

Wnioski o granty będzie można składać od 2 stycznia 2018 r. do 28 lutego 2018 r.

Więcej szczegółowych informacji na stronie internetowej GAZ-SYSTEM: www.gaz-system.pl

[1] Obecnie GAZ-SYSTEM wraz z Fundacją Nasza Ziemia realizuje konkurs grantowy Fundusz Naturalnej Energii (FNE). Składanie wniosków w VIII edycji konkursu zakończyło się 15 listopada br. Celem FNE jest dofinansowanie projektów związanych z proekologicznymi działaniami. Do udziału w konkursie zapraszane są szkoły, przedszkola, instytucje pożytku publicznego oraz stowarzyszenia i fundacje zarejestrowane i działające na terenie województw: śląskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. Jury wyłoniło w każdym województwie 5 projektów, które zostaną nagrodzone grantami w łącznej wysokości 50 000 zł (dla każdego województwa).

Mariusz Kozłowski