Strona główna » Świnoujście – Samorządowe Oskary rozdane.

Świnoujście – Samorządowe Oskary rozdane.

by Świnoujście w sieci

W Warszawie, w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II, odbyła się jubileuszowa XX edycja wręczenia Nagród im. Grzegorza Palki, nazywanych Samorządowymi Oskarami, przyznawanych przez Ligę Krajową za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego. W kategorii działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym Samorządowy Oskarem nagrodzony został Prezydent Miasta Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz za realizację działań edukacyjnych, kulturalnych i infrastrukturalnych w ramach projektów transgranicznych. W imieniu Prezydenta Świnoujścia nagrodę odebrała Zastępca Prezydenta Miasta Barbara Michalska.

Przybyłych gości przywitał Tadeusz Wrona, przewodniczący Ligi Krajowej, były prezydent Częstochowy. Następnie w imieniu Andrzeja Dudy, prezydenta RP głos zabrał dr Kazimierz Kujda, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Odczytał on list od Prezydenta, w którym podkreślono fundamentalną rolę samorządu terytorialnego w Polsce.

Po wystąpieniach zaproszonych gości rozpoczęła się najważniejsza część wydarzenia, czyli ogłoszenie wyników prac Kapituły i wręczenie wyróżnień oraz nagród. W tym roku Kapituła postanowiła wręczyć 8 nagród oraz 9 wyróżnień.
W kategorii działań w samorządzie lokalnym o znaczeniu ponadlokalnym, Samorządowy Oskarem, nagrodzony został Prezydent Miasta Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz za: realizację działań edukacyjnych, kulturalnych i infrastrukturalnych w ramach projektów transgranicznych. W imieniu Prezydenta Świnoujścia nagrodę odebrała Zastępca Prezydenta Miasta Pani Barbara Michalska.
Jak podkreśla Prezydent Janusz Żmurkiewicz: – Nasza współpraca transgraniczna układa się bardzo dobrze. Skończyły się też czasy, kiedy rywalizowaliśmy z niemiecka branżą turystyczną. Jesteśmy wspólną polsko niemiecką wyspą i tak chcemy być postrzegani. Tworząc produkt turystyczny uzupełniamy się: my mamy bogatszą bazę uzdrowiskową, po niemieckiej stronie jest chociażby pole golfowe czy lotnisko.

Dzięki wspólnym projektom otwarty został najdłuższy w Europie transgraniczny ciąg pieszo rowerowy, który na długości 12 kilometrów łączy trzy niemieckie uzdrowiska cesarskie: Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck z historycznie najważniejszym z nich: Świnoujściem. Rok wcześniej podobna inwestycja połączyła Świnoujście z malowniczą gminą Kamminke. Obie te inwestycje, kosztowały prawie 5 milionów euro i były dofinansowane z przygranicznych projektów unijnych. Obie cieszą się ogromną popularnością. Dzięki naszej współpracy, w najbliższym czasie, powstanie nowe przedszkole przy ulicy Bydgoskiej i zmodernizowana zostanie ulica Wojska Polskiego.

Bardzo dobrze układa się nasza współpraca międzynarodowa oraz przygraniczna i w innych dziedzinach życia społeczno gospodarczego. Z roku na rok pogłębia się transgraniczna współpraca w dziedzinie kultury, sportu, oświaty i turystyki. Przykładem wieloletniej współpracy w dziedzinie sportu jest Międzynarodowy Maraton Świnoujście – Wolgast, największa tego typu impreza w województwie zachodniopomorskim. Miasto współpracuje od kilku lat z organizatorami Uznamskiego Festiwalu Muzyki. Coraz więcej koncertów odbywa się w Świnoujściu. Zespoły artystyczne z powiatu greifswaldzkiego uczestniczą w imprezach odbywających się na terenie naszego.

Nasz wspólny, polsko niemiecki projekt edukacyjny, przygotowany wspólnie z gminą Heringsdorf, został uznany za najlepszy przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej. Dzięki temu miasto otrzymało środki na realizację kolejnych międzynarodowych projektów.
Dzięki współpracy szkól i przedszkoli młodzież z naszych placówek oświatowych uzyskuje najwyższe w kraju noty podczas testów kompetencyjnych z języka niemieckiego.
Realizowane są wspólne projekty ekologiczne, które upowszechniają walory przyrodnicze wyspy Uznam, jak chociażby edukacyjne place zabaw przy ośrodkach kultury czy w Parku Zdrojowym.
Doskonale rozwija się współpraca stowarzyszeń kobiecych: Polsko-Niemieckiego Forum Kobiet z siedzibą w Świnoujściu z jego niemieckim odpowiednikiem w mieście Wolgast. Forum Kobiet jest m.in. organizatorem Przeglądu Twórczości Przygranicznej, prowadzi też wspólne akcje charytatywne na rzecz dzieci z domów dziecka. Z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, co roku organizowane są „Dni Sportu Sprawnych Inaczej”, w których uczestniczą też reprezentanci z Niemiec; z ośrodka dla niepełnosprawnych w Zinnowitz i Domu Pomocy Społecznej z Greifswaldu.
– Dziś wszyscy rozumiemy, że żyjemy na wspólnej wyspie i że więcej nas łączy niż dzieli. Jest w tym także ogromna zasługa przede wszystkim władz Heringsdorfu, szczególnie jego byłego Burmistrza Klausa Kottwittenborga, dzisiejszego Larsa Petersena i Uwe Hartmanna burmistrza Kamminke – dodaje Janusz Żmurkiewicz.

Tekst/fot BiK /L.K.

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

trzy × 5 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW