XIX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYCZNY – ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE – wiosna, lato 2017 – KONCERT WŁĄCZONY W OBCHODY DNI MORZA

Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia – organizator Festiwalu, tradycyjnie jeden z koncertów włącza w miejskie obchody DNI MORZA.

reklama

W najbliższy piątek 23 czerwca taki koncert uświetnią;

Christian DOMKE – organista z Niemiec, który studia muzyki sakralnej i improwizacji koncertowej na organach ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii/Niemcy. W gronie jego nauczycieli znaleźli się m. in. prof. Margareta Hürholz i prof. John Geffert.

Sztukę improwizacji ćwiczył m. in pod okiem Vincenta Warniera i Jos van der Kooy.

Jako organista konsekwentnie dąży do rozbudowy koncertów, łącząc je z tańcem, sztuką malarską na żywo, baletem oraz projekcjami audio i wideo. Podczas Międzynarodowych Dni Organowych w Bazylice w Kołobrzegu jego koncert zyskał miano „ najlepszego od dwunastu lat“, natomiast jego improwizacja została doceniona jako „dzieło nowej sztuki“. Jest nie tyko znakomitym organistą, ale także kompozytorem, a ta twórczość obejmuje utwory na chór a capella po oratoria symfoniczne. Od 2012 roku kantor i organista w kościele pw. Św. Pawła w Szwerinie. Inicjator serii koncertów na organach Friedricha Friese (1869) w ramach wydarzenia Großer Orgelsommer.

W koncercie wykona utwory; S. Karg – ELERTA, F. MENDELSSOHNA- BARTHOLDY, L.VIERNE i własną Improvisation.

Oprócz muzyki organowej w koncercie usłyszymy śpiew znakomitego, świnoujskiego Miejskiego Chóru Dziewczęcego LOGOS. Powstał w 1998 roku przy Społecznym Liceum Fundacji LOGOS w Świnoujściu. Skupiał wyłącznie uczennice Liceum LOGOS. Dyrygentką chóru jest jego założycielka Elżbieta Naklicka. Z czasem do chóru dołączyły dziewczęta z różnych szkół w mieście i od 2004 roku jest zespołem miejskim, a opiekę nad chórem przejął Miejski Dom Kultury. Chór LOGOS pracuje pod kierunkiem Elżbiety Naklickiej i Krzysztofa Naklickiego.
Zespół koncertuje, uświetniając miejskie imprezy, uczestniczy też w konkursach i festiwalach. Od 2000 roku Chór LOGOS co roku zdobywa nagrody na Ogólnopolskich i Międzynarodowych Konkursach Chórów m.in. Złoty Kamerton, Puchar Ministra Kultury i Sportu, Puchar Ministra Edukacji Narodowej oraz Grand Prix w 2009r. Złoty Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Złoty Kamerton i nagrodę specjalną na Ogólnopolskim Konkursie Chórów a’capella Dzieci i Młodzieży – Bydgoszcz 2012r. Koncertował m. in.w ramach Balkan Folk w Kiten – Bułgaria (2011r.) oraz w Calelli – Hiszpania (2012r.)

W 2007 r. do chóru dołączyła grupa głosów męskich. Nowy Miejski Chór LOGOS o składzie mieszanym pracuje równolegle ze składem dziewczęcym i także zdobywa nagrody.

Elżbieta NAKLICKA – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku , Wydziału Wychowania Muzycznego i Rytmiki w klasie dyrygowania prof. Zbigniewa Bruny. Ukończyła też mistrzowskie studia podyplomowe w zakresie emisji głosu pod kierunkiem prof. Jadwigi Załęskiej-Tritt i chórmistrzostwa pod kierunkiem prof. Andrzeja Banasiewicza w Bydgoszczy.

Od 1986r. mieszka w Świnoujściu. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną tworząc i prowadząc dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne i chóry, które zdobywają nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

W programie chóru usłyszymy pieśni A.KOSZEWSKIEGO, P. JAŃCZAKA, B. SIBRECHT, T.STOKES’A, G.CACCINIEGO oraz kaszubskie, macedońskie i bułgarskie pieśni ludowe.

Wszystkie festiwalowe koncerty w kościele pw. Chrystusa Króla o godz. 19-tej.
Bilety do nabycia przed koncertem.

Tekst TPŚ/foto arch.TPŚ