Wczoraj w godzinach wieczornych na oznakowanym przejściu dla pieszych przy ulicy Grunwaldzkiej doszło do wypadku drogowego. Kierujący samochodem nie ustąpił pierszeństwa pieszemu , potrącając go. Policjanci apelują do kierowców o ostrożność podczas jazdy oraz respektowanie przepisów ruchu drogowego, natomiast niechronionych uczestników zachęcają do korzystania z odblasków.
W środę około godziny 20.30 na oznakowanym przejściu dla pieszych przy ulicy Grunwaldzkiej doszło do potrącenia osoby. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 44-letni kierujący samochodem osobowym marki VW, nie ustąpił pierszeństwa przechodzącemu po pasach pieszemu i uderzył w niego. 44-letni pokrzywdzony, ze złamaniami obu kończyn dolnych, został przetransportowany do szpitala w Gryficach. W związku ze stworzeniem zagrożenia w ruchu drogowym 44-letniemu sprawcy policjanci zatrzymali prawo jazdy, w ramach prowadzonego postępowania przygotowawczego będą dokładnie wyjaśniać okoliczności wypadku.

Powyższe zdarzenie pokazuje, jak trzeba być czujnym i ostrożnym, aby nie stać się uczestnikiem takiego zdarzenia drogowego. Okazuje się, że nie zawsze przejście dla pieszych jest bezpieczne dla niego. Do potrącenia doszło w miejscu oznaczonym, wymagającym od kierowców wzmożonej czujności i zwracania uwagi na to, co dzieje się przed samochodem.
Apelujemy do wszystkich kierowców o jazdę zgodną z przepisami i respektowanie obowiązku udzielenia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Rozsądek, przewidywanie, zwalnianie przed przejściami, zatrzymywanie się, aby udzielić pierwszeństwa pieszemu – tym powinien kierować się ostrożny kierowca. Na drodze musi panować wzajemny szacunek, a szczególnie kierowców wobec pieszych, bo to właśnie oni najczęściej odnoszą poważne obrażenia, a nawet giną w wypadkach.

reklama

Policyjny apel jest skierowany również do pieszych, aby zachowali szczególną ostrożność, korzystając nawet z oznaczonych przejść, rozglądali się i zwracali uwagę na zbliżające się do przejścia pojazdy. Niechronionych uczestników ruchu drogowego zachęcamy także do korzystania z elementów odblaskowych. Odblask umieszczony na ubraniu czy torebce, po zapadnięciu zmroku, poprawia widoczność pieszego, co wpływa w dużym stopniu na jego bezpieczeństwo.

asp. sztab. Beata Olszewska

oficer prasowy KMP w Świnoujściu