Strona główna » ABC ŻEGLARSTWA 2016

ABC ŻEGLARSTWA 2016

by Świnoujście w sieci

ABC ŻEGLARSTWA 2016

Był to już… SIÓDMY wędrowny obóz żeglarski z ramach programu profilaktycznego ABC Żeglarstwa. Tym razem odbywał się pod hasłem „Szlakami Książąt Pomorskich” i składał się z 2 turnusów. Pierwszy, w dniach 14 – 23 VII, z zawinięciem do portów Wapnica, Stepnica, Trzebież , Lubczyna, jak również do nowej mariny w Szczecinie, cumując naprzeciw Wałów Chrobrego. Drugi, w terminie 25 VII – 3 VIII, do portów Wapnica, Stepnica, Wolin. Pod opieką doświadczonej kadry w obozie brała udział młodzież z sekcji żeglarskiej, jak i młodzież objęta pieką MOPR – łącznie 37 osób.
Program ABC Żeglarstwa był zapoczątkowany i realizowany w latach 2010 – 2013 przez sekcję żeglarską Młodzieżowego Dom Kultury, w ostatnich 3 latach przez Międzyszkolną Sekcję Żeglarską przy Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu, działającą w Międzyszkolnym Ośrodku Sportów Wodnych na Przystani Żeglarskiej Łunowo.

Prowadzone od kilku lat obozy pod nazwą „ABC żeglarstwa” poza nauczaniem podstaw żeglarstwa i wychowaniem uczestniczącej w nich dzieci i młodzieży za cel stawia również realizację celów poznawczych, w niewielkim stopniu objętych programem szkolnym. Dotyczy to znajomości historii i tradycji najbliższego nam regionu – Pomorza Zachodniego, piękna jego przyrody oraz walorów turystycznych.

W tegorocznej edycji akcji obozowej zatytułowanej „Szlakami Książąt Pomorskich” w programie obu turnusów założono zapoznanie uczestników z historią i teraźniejszością regionu, w którym żyjemy oraz odwiedzanych w trakcie rejsów miejscowości. Treści te realizowano poprzez gawędy historyczne wygłaszane przez jednego z uczestniczących w obozie wychowawcę, zawodowego historyka. By zapewnić atrakcyjniejszą formę gawęd każdorazowo stosowano środki audiowizualne. Gdzie było to możliwe organizowano wycieczki czy spacery poznawcze. Podczas postoju jachtów w Wapnicy uczestnicy zapoznali się z niezwykle bogatą tradycją historyczną tego regionu oraz procesami przyrodniczymi, jakie mają miejsce w delcie Świny. Nader pouczające i atrakcyjne dla młodzieży uczestniczącej w II turnusie była podczas postoju w Wolinie wycieczka do skansenu – wioski Słowian i Wikingów na wschodniej stronie Dziwny, gdzie w tym czasie trwały pokazy działania dawnych warsztatów rzemieślniczych, ubiorów, rekonstrukcji budynków mieszkalnych. Dla młodzieży było to niezwykłe przeżycie o wielkich walorach poznawczych. W turnusie pierwszym z kolei wielkie wrażenie na młodzieży wywarła wycieczka do tzw. Starej Rzeźni na Łasztowni, połączona ze spotkaniem z panią Laurą Hołowacz, inicjatorką odbudowy i zagospodarowania tego obiektu. W drugim dniu pobytu młodzież odwiedziła również Muzeum Narodowe w Szczecinie na Wałach Chrobrego. Obie wycieczki wzbogacone gawędą historyczną miały bez wątpienia wielki walor poznawczy.

Fakt, że w trakcie II turnusu przypadła 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego uwzględniono także w programie wychowawczym obozu. Dnia 1 sierpnia w godzinach popołudniowych, gdy już wszystkie jachty weszły do portu w Łunowie, zorganizowany został specjalny „apel powstańczy” , na który złożył się okolicznościowy wykład, minuta milczenia oraz śpiewanie pieśni powstańczych. Jak każdego roku i ten uroczysty apel rozbudził u młodzieży duże zainteresowanie tą piękna kartą ojczystych dziejów.
Szczególne podziękowania należą się armatorom jachtów, którzy od początku istnienia przystani żeglarskiej w Łunowie udostępniają co roku swoje jednostki na potrzeby obozu.
Kadra obozu

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

dwadzieścia − 3 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW