Strona główna » 4 maja rozpocznie się egzamin maturalny.

4 maja rozpocznie się egzamin maturalny.

by Świnoujście w sieci

4 maja rozpocznie się egzamin maturalny.

W środę, 4 maja br. o godz. 9:00 ponad 283 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpi do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego. Tegoroczny egzamin maturalny potrwa do 27 maja.

Egzamin maturalny wyznacza poziom spełniania przez zdających wymagań programowych w zakresie ‎przedmiotów, z których przystępowali do egzaminów. Stanowi także potwierdzenie ich dotychczasowych osiągnięć, poziomu ‎wiadomości i umiejętności w zakresie języka polskiego, matematyki oraz wybranego ‎języka obcego. Zastępuje on również wstępny egzamin do szkół wyższych, które wykorzystują jego wyniki z danego przedmiotu lub przedmiotów – przede wszystkim na poziomie ‎rozszerzonym – jako jedno z kryteriów w procesie rekrutacji.

W 2016 r. egzamin maturalny (sesja główna) będzie przeprowadzany od 4 do 27 maja, w tym:

część pisemna – od 4 do 24 maja,
część ustna – od 4 do 27 maja, z zastrzeżeniem że część ustna egzaminu z języka polskiego i języków mniejszości narodowych w nowej formule będzie przeprowadzana od 9 do 21 maja.
Szczegółowy harmonogram części pisemnej egzaminu maturalnego jest określony w Komunikacie dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w sprawie harmonogramu przeprowadzania sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w 2016 roku.

Każdego dnia będą przeprowadzane dwie sesje egzaminacyjne: pierwsza o godz. 9:00, druga – o 14:00. Część ustna egzaminu maturalnego przeprowadzana jest w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych.

W tym roku, podobnie jak wcześniej, egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach.

Do egzaminu w „nowej” formule przystąpią:
tegoroczni (2016) absolwenci liceum ogólnokształcącego i technikum (ok. 283 300 osób),
absolwenci liceum ogólnokształcącego z 2015 r., którzy zdecydowali się przystąpić do egzaminu bądź egzaminów:
– niezdanych w ubiegłym roku (ok. 2 300 egzaminów w części ustnej oraz ok. 14 800 egzaminów w części pisemnej)
– z nowego przedmiotu (ok. 7 000 egzaminów w części pisemnej)
– zdawanych wcześniej, aby podwyższyć ich wynik (ok. 370 egzaminów w części ustnej oraz ok. 27 500 egzaminów w części pisemnej),

absolwenci posiadający świadectwo dojrzałości uzyskane po zdaniu egzaminu dojrzałości dla absolwentów ponadpodstawowych szkół średnich (ok. 250 egzaminów).
2. Do egzaminu w „starej” formule przystąpią absolwenci liceum ogólnokształcącego z lat 2005–2014 oraz absolwenci technikum z lat 2006–2015, którzy zadeklarowali przystąpienie do egzaminu maturalnego po raz pierwszy (ok. 6 500 osób). Dotyczy to także tych, którzy zdecydowali się przystąpić do egzaminu, bądź egzaminów niezdanych w ubiegłych latach (ok. 7 300 egzaminów w części ustnej oraz ok. 56 600 egzaminów w części pisemnej) lub przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu (ok. 11 400 egzaminów w części pisemnej) lub przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby podwyższyć jego wynik (ok. 400 egzaminów w części ustnej oraz ok. 23 300 egzaminów w części pisemnej).

Zadania w arkuszach egzaminacyjnych będą sprawdzały poziom opanowania przez absolwentów wiadomości oraz umiejętności określonych odpowiednio:

w przypadku egzaminu w „nowej” formule – w wymaganiach podstawy programowej kształcenia ogólnego,
w przypadku egzaminu w „starej” formule – w standardach wymagań egzaminacyjnych.
Około 283 300 zdających, którzy ukończyli liceum ogólnokształcące lub technikum w roku szkolnym 2015/2016, przystąpi do egzaminu maturalnego z następujących przedmiotów obowiązkowych:

w części pisemnej w części ustnej
1. język polski – na poziomie podstawowym,
2. matematyka – na poziomie podstawowym,

3. język obcy nowożytny – na poziomie podstawowym,

4. język mniejszości narodowej – na poziomie podstawowym (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej).

1. język polski – bez określania poziomu,
2. język obcy nowożytny – bez określania poziomu,

3. język mniejszości narodowej – bez określania poziomu (wyłącznie absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania danej mniejszości narodowej).

Osoby przystępujące do egzaminu w „nowej” formule, zgodnie z zasadami jego przeprowadzania, muszą również obowiązkowo przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Każdy absolwent może także przystąpić do egzaminu maturalnego z maksymalnie pięciu przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez szkoły wyższe.

Poniżej przedstawiono odsetek zdających względem liczby egzaminów z przedmiotów dodatkowych, do których przystąpienie zdający ci zadeklarowali.

Najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów (absolwentów 2016 r.) egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym to:

język angielski – 131 116 osób (51,6% zdających),
geografia – 79 179 osób (31,1% zdających),
matematyka – 74 550 osób (29,3% zdających),
biologia – 54 552 osoby (21,5% zdających),
język polski – 47 333 osoby (18,6% zdających),
wiedza o społeczeństwie – 32 233 osoby (12,7% zdających),
chemia – 31 683 osoby (12,5% zdających),
fizyka – 22 656 osób (8,9% zdających),
historia – 21 349 osób (8,4% zdających).
Do przeprowadzenia egzaminu maturalnego Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 443 różnego rodzaju arkusze oraz 75 różnego rodzaju płyt (do egzaminów z języków obcych nowożytnych, informatyki, historii muzyki i wiedzy o tańcu), w tym 275 arkuszy i 44 płyty do egzaminu w „nowej” formule oraz 168 arkuszy i 31 płyt do egzaminu w „starej” formule. Przygotowano także 1 195 zadań do części ustnej egzaminu z języka polskiego i języków mniejszości narodowych, regionalnych i etnicznych, w tym także w formach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 5 lipca br. Tego samego dnia ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego.

Arkusze egzaminacyjne wykorzystane na tegorocznym egzaminie maturalnym będą zamieszczane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych zgodnie z następującym harmonogramem:

w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 9:00 – tego samego dnia około godz. 14:00,
w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 14:00 – tego samego dnia około godz. 19:00.
Szczegółowe informacje o egzaminie maturalnym w obu formułach oraz materiały egzaminacyjne są dostępne na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Wszystkim tegorocznym maturzystom życzymy powodzenia. Trzymamy za Was wszystkich kciuki!

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Leave a Comment

sześć − 5 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW