Strona główna » Projekt „440 km po zmianę”

Projekt „440 km po zmianę”

by Świnoujście w sieci

Jutro 01 08 2014r na świnoujskiej plaży (w okolicach nowego, wschodniego falochronu, wyspa Wolin) rusza projekt “440 km po zmianę”. Jak informują organizatorzy, start zaplanowany jest na około godz. 10.00.
Projekt „440 km po zmianę” to fotograficzno-społeczny projekt Fundacji Machina Fotografika, która od 7 lat wzmacnia zmiany społeczne, inspirując kobiety poprzez działania artystyczne i rozwojowe, by w pełni i na równych prawach uczestniczyły w różnych sferach życia.
Celem projektu jest wzmocnienie obecności kobiet z niepełnosprawnością ruchu w przestrzeni publicznej oraz dostosowanie wejść na polskie plaże do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Realizacja projektu rozpoczęła się w 2012 roku od pierwszego kroku w Świnoujściu, kiedy to pomysłodawczyni projektu – Sylwia Nikko Biernacka, inspiratorka, fotografka i trenerka – wyruszyła w samotną, 440-kilometrową pieszą podróż brzegiem polskiego morza, promując idee projektu i poszukując partnerów i partnerek do jego realizacji.
Na przełomie lipca i sierpnia 2013 roku Nikko i ambasadorki projektu, kobiety z niepełnosprawnością ruchową, utworzyły sztafetę, wspólnie pokonując trasę 440 km raz jeszcze. Każda z ambasadorek pokonała odcinek trasy do 5 kilometrów wzdłuż plaży (ścieżkami rowerowymi, deptakami, na protezach lub na wózku) oraz była bohaterką spotkania z publicznością odważnie poruszającego temat niepełnosprawności. Spotkania odbyły się w 7 miejscowościach nadmorskich (Szczecin, Hel, Gdynia, Sopot, Gdańsk, Jantar, Stegna).

440km
Dzięki wspólnej podróży pomysłodawczyni i Ambasadorek projektu partner strategiczny projektu 2013, firma Otto Bock Polska, przekazał Urszuli Kosmal-Krauze, 62-letniej kobiecie po amputacji, profesjonalną protezę nogi.
Ruszamy po raz trzeci. W tym roku dzięki wspólnym działaniom i podróży Urszula, (która w tamtym roku otrzymała protezę) w tym zostanie wsparta rocznym doradztwem psychologiczny przez partnera projektu Fundację MyMind Polska.
“Nie jestem już tą sama osobą co przed amputacją. Jestem w pewnym sensie okaleczona fizycznie i psychicznie. Przystosowałam się do ograniczeń – ogólnie daje radę ale czasami wysiada mi psychika. Po prostu mam doła. Czasami załamuje się przy z pozoru banalnych sprawach. Częściej lecą mi łzy. Wracam do wspomnień i stwierdzam, że otacza mnie szarość. Nie widzę dla siebie w przyszłości życia, które jest radosne”. Chcemy tym samym zwrócić uwagę na to, że osoby po amputacjach, których przyczyną jest choroba lub udział w wypadku potrzebują wszechstronnego wsparcia (protetycznego, rehabilitacyjnego i psychologicznego), aby w pełni powrócić do aktywnego i szczęśliwego życia. Poradzić sobie z doświadczeniem sytuacji granicznej związanej z chorobą, zagrożeniem życia, utartą części ciała i ograniczeniem sprawności ruchowej.
Zaczynamy także przygotowania do kampanii społecznej 2015, której celem jest wspólne z mieszkańcami/mieszkankami wybrzeża dostosowanie wejść na polskie plaże pod katem potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W trakcie podróży odbędą się 3 spotkania z Ambasadorkami projektu. Hasło naszych spotkań to:
Uwierz w swoje marzenia. Będziemy rozmawiać o marzeniach naszych Ambasadorek, związanych z prowadzeniem własnego biznesu, udziałem w polityce oraz pracą w mediach. To te obszary życia publicznego, w których kobiety z niepełnosprawnościami są prawie niewidoczne. Zaprosimy uczestniczki i uczestników spotkania do udziału w happeningu, podczas którego podzielimy się wspólnie swoimi marzeniami. Marzenia wypowiadane na głos mają moc spełnienia. Podczas spotkań zaplanowaliśmy mini –koncerty w tym także specjalny set przygotowany przez naszą Ambasadorkę Monikę Kuszyńską w Gdańsku na Targu Węglowym.
Spotkania odbędą się w Szczecinie (Iwona Krzyżak), Gdyni (Anna Rutz), Gdańsku (Jadwiga Szeliga i Monika Jankowska-Rangelov).
Ambasadorkami projektu są: Monika Kuszyńska, Monika Jankowska – Rangelov, Anna Rutz, Agnieszka Harasim, Joanna Chałupa, Justyna Wysocka, Iwona Krzyżak, Jadwiga Szeliga.
Patronat honorowy nad projektem objęła: Senator Helena Hatka
Partnerem projektu jest: Fudnacja Mymind Polska – sponsor rocznej terapii dla Urszuli Kosmal-Krauze.
Partnerzy: Fundacja Jaśka Meli „Poza Horyzonty”, Urząd Miasta Gdynia, Urząd Gminy Stegna, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Szczecinie.

 

Fit Babcia robi formę


eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci

Zobacz również

Świnoujście w sieci

FREE
VIEW